ДО ІСТОРІЇ ЄВРЕЇВ НА ГОРОДИЩИНІ


Витяги із книги Володимира Чоса

 «Городище: велика історія маленького міста»

про єврейську громаду міста

        Із книги 1852 року «Статистичний опис Київської губернії», виданої губернатором Іваном Фундуклеєм, дізнаємося, що у Городищі проживало… 295 євреїв. [с. 27]

         Кілька культових споруд мали місцеві євреї. Станом на 30 листопада 1905 року у Городищі діяли синагога (центр релігійного життя іудейської громади), клойз (приміщення для вивчення Талмуду), бет-гамедраш (місце вивчення Тори). Містилися вони у центрі містечка, на Корсунській вулиці та на Миколаївці.  [с. 32]

        Навіть сьогодні на будівлі районного військкомату можна розгледіти викладений цеглою напис «Еврейская больница». Вона була зведена 1910 року. У 1912 році лікарня стала земською. Працювали 2 лікаря, 2 фельдшера, діяла аптека, аптечний склад. Провізором спочатку був Фертман, а потім Роміс. [с. 93]

СКАН ЄВРЕЇ

Сучасне приміщення військкомату у м. Городищі, на фронтоні викладено цеглою «1910, Еврейская больница»

         В Городищі працювали фотографи, переважно євреї: М.М. Хмельницький, К.А. Іванов, М.Б. Фріденталь, Манусов, Солящанская, Х.Р. Ленінський, Гіршогорін. [с. 95]

         Населення Городища, як свідчать історичні матеріали, поділялося на селян, що проживали переважно по окраїнах; Євреїв, які компактно оселилися у центрі містечка (по ліву сторону нинішньої вулиці Миру, починаючи від обеліску і до виїзду з міста – нинішнього автовокзалу)… [с. 99]

         Євреї проживали компактно, хати будували щільно одна біля одної. Подвір’я були маленькі, часто спільні на кілька родин. Підсобного господарства не тримали. Внутрішній устрій хати визначався родом заняття власника. В хатах була тіснява, чистотою, за дуже невеликим винятком, не вирізнялися. Але якими б бідними та занехаяними не були єврейські хати, серед них не було жодної під солом’яною стріхою. Побут євреїв мало чим відрізнявся від побуту робітників – вони теж багато працювали. Старші люди відвідували синагогу, молодь виходила в центр містечка. Між українцями та євреями відзначалося    мирне співіснування, було багато приятелів, навіть поодинокі змішані шлюби. Особливістю побуту євреїв було шанування суботи. Такого дня нічого не робили, взимку навіть не топили груби, а наймали для цього українських дітей, за гроші звичайно. [с. 106]

СКАН ЄВРЕЇ 2

Фото центру Городища часів реконструкції міста першої половини 60-х рр. ХХ ст.                                                    На задньому плані колишній будинок заможного єврея Салтанова

 

Єврейське населення у місцевих легендах

Каплиця (гора, cело Орловець Городищенський район)

У Городищенському районі, в селі Орловець, є гора, яка по-місцевому називається „Каплиця”. З нею пов’язана одна вельми цікава історія.
Було це років чотириста чи п’ятсот тому. Тоді, в центральній частині села жили переважно пани та євреї. Там була базарна площа, рундуки, а понад ставком навіть вертілася карусель. І центр називався „Містечко”. Селяни ж українці жили далі від центру і по окраїнах.

І от однієї ночі стався сильний гуркіт і шум, а з-під землі почулися церковні дзвони. На верху гори розступилася земля і на поверхню почали підніматися хрест, купол… І так з’явилася невеличка церква-капличка! Іудеям, які не сприймають православну віру, це ох як не сподобалось! Вони почали на церкву кричати, плюватися, показувати кулаки… Через таке ставлення вона знову опустилася під землю. А на тому місці з’явилася заглибина в метр глибиною і метрів п’ять в діаметрі. А в її центрі забило джерело.
Простих українців, селян-християн ця подія надзвичайно схвилювала. Люди зрозуміли, що це був Божий знак. Вони встановили на тому місці дерев’яний хрест і один чоловік щовечора запалював там лампадку. А над джерелом зробили криничку, яка ще довго напувала спраглих чистою, смачною водою. Саму ж гору стали називати Каплицею. 

Голокост на Городищині

 Історія Єврейської могили у Млієві

(за спогадами старожилів села)

Близько сьомого кілометра траси Городище-Черкаси у селі Мліїв є могила. Місцеві жителі називають її єврейською. Її довжина сягає близько 46 метрів.  На могилі  пам’ятний знак із написом: «Братская могила граждан города Городища и других районов, растрелянных немецкими фашистами в 1942 году».  Ошатні тополі тихо шепочуться над нею, ніби чатують… Щороку, у День визволення села Мліїв –  9 лютого 1944 р., та на День Перемоги 9 травня, до могили кладуть вінки і квіти. Місцеві жителі, які живуть поруч, порядкують біля неї: обрізають сухе гілля з тополь, прибирають листя…

         Ніби все правильно. Та, немов ріка, спливають роки і, мабуть, до скупих офіційних відомостей про цю пам’ятку жертвам нацистського свавілля варто додати спогади мліївчан.

         Записано зі слів жительки  с. Мліїв Бублій Ніни Прокопівни, 92 роки.

– У повоєнні роки до середини 60-х років я працювала медсестрою у Мліївській лікарні. Серед хворих часто виникали розмови про війну. З цих розмов я знаю про трагедію, яка сталася на тому місті під час війни, небагато. Та й ніхто багато не знає, адже свідків не було.

         Коли німці увійшли в Мліїв, вони встановили свій «новий» порядок. Самі німці у Мліїв лише наїжджали, а у селі порядкували поліцаї. У церковно-приходській школі, у центрі села, був їхній штаб. Одного разу від них по селі поповзли чутки про те, що готується розправа над євреями, яких зігнали з усієї Городищини.

         По селах євреїв було мало, але всіх разом нараховувалося більше 300 осіб (за офіційними даними сільської ради села Мліїва). Їм було наказано взяти із собою лише цінні речі, небагато, нібито для переселення кудись. А біля дороги на Дядюрівці, почали копати яму. Це робили теж поліцаї, а місцевих жителів відгонили, та вони і самі жахалися цього місця. Може люди здогадувались, що має щось трапитись. Навколо ями було встановлено кулемети, тому всі були під прицілом. Людей привезли: старих, жінок, чоловіків, дітей і загнали на купи землі, край ями. Мабуть вони здогадалися. Почалась стрілянина з кулеметів, люди падали прямо в яму, вбиті, поранені, живі, а які нажахані – стрибали самі. Дехто з поліцаїв кинулися до речей, билися за обручки, гроші, а інші добивали решту людей. Не врятувався ніхто. На ранок яму нашвидкуруч закидали землею, та вона «дихала» ще десь тиждень. Навіть поліцаї боялися підходити близько, і крики, і стогін, заритих напівживцем людей, наводив жах навіть на цих нелюдів.

         Коли закінчилась війна, ще довгий час мало хто знав деталі цієї жахливої трагедії. Багато поліцаїв-виконавців цієї справи втекло з німцями, інших, після війни, засудили на 10 років, але, й повернувшись у село після засудження, очевидці мовчали.

         Допоміг випадок. У кінці 50-х років делегація Мліївського колгоспу                      ім. Леніна, відвідала місто Горький, тому що Горьківський автозавод постачав машини цьому колгоспу за рознарядкою. Так було ще за часів Радянського Союзу. Саме тоді і відбулася ця хвилююча зустріч з єдиним свідком трагедії на Городищині.

         Дізнавшись про приїзд людей з України, на завод, де він працював інженером, чоловік зустрівся з мліївчанами, а коли дізнався звідки вони, розповів, як випадково врятувався тоді, у 1942 під час розстрілу, коли загинули всі його рідні.

         Коли поліцаї відволіклись, відбираючи один в одного речі жертв, він, хлопчик, кинувся тікати прямо на кулемети, і проскочив,  деручись на пагорби подалі від страшного місця. Сховавшись у бур’янах, він закляк від жаху. Так настав ранок. Згори він бачив, як закидали могилу, чув голоси, прокляття ще живих. Та мабуть інстинкт самозбереження допоміг йому витримати жахіття. Коли все закінчилося, він почав пробиратися назад в Городище, подалі від страшного місця. Сили залишили його, він знепритомнів. Стара жінка, з околиці Городища, знайшла його в полі, сховала, допомогла пережити страшне нервове потрясіння.

         Після війни вона допомогла йому знайти рідних (як саме це сталося оповідачка не знає). Пізніше він потрапив до міста Горький, вивчився, став шанованою на заводі людиною. Та дитяча пам’ять постійно повертала його в страшну ніч на Городище, де загинули усі рідні.

         Після цієї зустрічі, чоловік уперше приїхав у Мліїв на могилу, багато зусиль доклав до того, щоб могила була обнесена огорожею. Пізніше він ще неодноразово розшукував родичів інших загиблих, які теж приїжджали.

         Наскільки ця розповідь достовірна, важко сказати. Та мліївчани-старожили бережуть спогад про безневинно «убієнних». Треба щоб і молодь про це знала, берегла і передавала нащадкам.


Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

70 thoughts on “ДО ІСТОРІЇ ЄВРЕЇВ НА ГОРОДИЩИНІ

 • Insurance Groups

  I’ve been surfing online more than three hours as of late, but I never discovered any fascinating article like yours. It is lovely value enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the internet might be a lot more useful than ever before.

 • John Deere Service Manuals

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 • Beauty Store

  I wish to convey my appreciation for your kindness in support of men and women that need help with the matter. Your special dedication to passing the solution all through became exceptionally practical and have all the time empowered guys and women much like me to arrive at their goals. Your new interesting facts entails a great deal a person like me and even more to my colleagues. With thanks; from everyone of us.

 • Land For Sale

  You made some decent points there. I looked on the internet for the topic and found most persons will approve with your website.

 • Property

  I’m still learning from you, but I’m trying to reach my goals. I certainly liked reading everything that is written on your blog.Keep the aarticles coming. I enjoyed it!

 • Homeserve USA Customer Service

  obviously like your web-site but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the truth however I will certainly come back again.

 • homosexual

  Hi! I just wish to offer you a big thumbs up for the excellent information you have got here on this post. I’ll be returning to your site for more soon.

 • Room Additions

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • Room Additions

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 • Roofing

  I am glad for commenting to make you understand what a magnificent experience my child went through going through your webblog. She learned numerous pieces, with the inclusion of what it is like to have an ideal helping style to get folks clearly know precisely selected tricky subject areas. You truly exceeded my expected results. I appreciate you for imparting such insightful, trustworthy, educational as well as cool tips on this topic to Evelyn.

 • Homeserve USA Reviews

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 • Homeserve USA

  Thanks for sharing superb informations. Your web site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect web site.

 • пунта кана это какая страна

  One thing is that when you find yourself searching for a education loan you may find that you’ll need a cosigner. There are many circumstances where this is true because you could find that you do not have a past credit ranking so the lender will require that you’ve got someone cosign the money for you. Great post.

 • Hvac Service

  You made a number of good points there. I did a search on the subject matter and found the majority of people will go along with with your blog.

 • Roofing

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 • Auto Deal

  Whats Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & aid other customers like its helped me. Great job.

 • Automobile Deutschland

  I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The web site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 • Car Auctions UK

  Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossips and web and this is really frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 • Law Firm

  I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 • Opportunity

  I have been browsing online greater than three hours nowadays, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It¡¦s lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet might be a lot more useful than ever before.

 • Business Line

  It¡¦s really a cool and useful piece of info. I¡¦m happy that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • Business Letter

  hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon..

 • Business Owner

  Good web site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 • Economic News

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • Income

  Thank you a bunch for sharing this with all people you actually know what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally visit my site =). We could have a link alternate arrangement between us!

 • Contemporary Art

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 • Health Products

  Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 • Health News

  As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling wonderful , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 • The Business

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 • Health Food

  My wife and i have been absolutely delighted when Peter managed to conclude his researching while using the ideas he was given from your own web page. It is now and again perplexing to just continually be handing out facts that the rest might have been trying to sell. So we realize we now have the writer to be grateful to for that. All of the illustrations you have made, the straightforward web site navigation, the friendships you can give support to instill – it’s got all impressive, and it’s letting our son and our family know that that subject is brilliant, which is certainly seriously pressing. Thank you for the whole lot!

 • Small Business

  certainly like your web-site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality nevertheless I¡¦ll surely come again again.

 • Money

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 • gel para pinto mole

  I simply could not depart your site prior to suggesting that I really loved the standard information a person supply in your visitors? Is going to be back frequently to inspect new posts

 • Career And Jobs

  I haven’t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Health Department

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • Men'S Health

  Great article and right to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks 🙂

 • Healthier

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • Home Warranty Companies

  Thank you for sharing excellent informations. Your website is very cool. I’m impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal web site.

 • Homeserve Usa

  As I web site possessor I believe the content matter here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 • look at here now

  I just want to tell you that I am all new to weblog and actually loved this web page. Almost certainly I’m going to bookmark your blog post . You absolutely have fabulous stories. Many thanks for revealing your website page.

 • yeezy boost 350

  I as well as my friends happened to be reviewing the great hints located on your site while immediately I got a horrible feeling I never expressed respect to the blog owner for those tips. Most of the young boys were so excited to learn all of them and have in effect undoubtedly been making the most of them. Appreciate your genuinely simply accommodating and also for considering such high-quality information most people are really eager to understand about. My very own honest regret for not saying thanks to you sooner.

 • air max 2018

  I simply wanted to type a remark to thank you for the great strategies you are sharing at this site. My considerable internet look up has now been paid with reliable facts and techniques to talk about with my friends and classmates. I would state that that most of us site visitors are unquestionably lucky to live in a remarkable site with so many outstanding people with very helpful tricks. I feel rather grateful to have seen your entire webpage and look forward to tons of more thrilling moments reading here. Thank you once again for all the details.

 • yeezy boost 350

  I actually wanted to develop a small comment to be able to express gratitude to you for the wonderful concepts you are giving out at this site. My considerable internet look up has finally been honored with professional tips to go over with my guests. I would mention that we readers actually are unquestionably endowed to dwell in a great place with so many special individuals with good strategies. I feel really grateful to have seen your entire web pages and look forward to so many more amazing minutes reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 • nmd

  I precisely wished to appreciate you again. I do not know the things I might have taken care of in the absence of the tips shown by you relating to such a theme. It became a real intimidating situation in my opinion, however , finding out this professional way you solved the issue took me to cry for happiness. I’m happy for this advice and even hope you find out what a great job you’re accomplishing training people by way of your web site. I’m certain you haven’t encountered all of us.

 • classic ferragamo belt

  What i don’t realize is in reality how you’re now not actually much more well-appreciated than you may be right now. You are so intelligent. You already know thus considerably in the case of this matter, made me personally consider it from so many varied angles. Its like women and men don’t seem to be involved unless it’s one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs nice. All the time care for it up!

 • ゼニス時計コピー

  It is appropriate time to make some plans for the longer term and it is time to be happy. I have learn this submit and if I may just I desire to counsel you few fascinating things or suggestions. Maybe you can write next articles regarding this article. I desire to learn even more things approximately it!

 • Jacki Delung

  Hi to every body, it’s my first pay a quick visit of this webpage; this web site consists of awesome and in fact excellent data in favor of readers.

 • Randell Leising

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you

 • adidas nmd r1

  My spouse and i have been quite joyful Peter managed to conclude his investigation through the entire precious recommendations he discovered out of your web pages. It is now and again perplexing to simply choose to be handing out helpful hints that many others may have been selling. Therefore we fully grasp we have the website owner to be grateful to because of that. All the explanations you have made, the straightforward blog menu, the relationships you help to engender – it’s got most wonderful, and it is assisting our son in addition to the family reason why that article is amusing, which is seriously indispensable. Many thanks for all the pieces!

 • nike off white

  My spouse and i felt ecstatic Louis could finish up his web research because of the precious recommendations he made while using the site. It is now and again perplexing to simply find yourself handing out helpful hints which others may have been selling. And we all recognize we’ve got the website owner to thank for this. The main illustrations you made, the simple blog menu, the relationships you will make it easier to instill – it is most sensational, and it’s really facilitating our son in addition to our family believe that this article is awesome, and that’s really important. Many thanks for all the pieces!