СМІЛИВОГО КУЛЯ БОЇТЬСЯ, СМІЛИВОГО СМЕРТЬ НЕ БЕРЕ


 

Цей вислів і те, що йому вдалося вижити на війні, колишній розвідник мотоцикліст Свирид Степанович Заєць пояснює по-своєму: «Молодий тоді був і страху не мав – це точно. А не загинув (лише двічі поранений) тому, що худий і поміщався між кулями».

         Народився в неспокійні двадцяті роки, коли зранена громадянською війною і голодом земля, її діти, бідарі піщаного Млієва ледве зводили кінці з кінцями.

         Підростаючи, хлопець збирав колоски на полях першого в краї колгоспу «Світло села», організованого в 1924 році. А далі школа, Уманський сільськогосподарський інститут. Добре вчився. Мріяв стати господарем землі. Звідти призвали в Червону Армію. Там і застала мрійника-агронома Свирида Зайця війна. Нелегко було Батьківщині в перші дні. Лихоліття, на рахунку кожний боєць. Але армії потрібні командири – грамотні, досвідчені. Разом з іншими С. С. Заєць направляється до військового училища.

Після закінчення Орджонікідзівського військового училища влітку 1943 року лейтенант Заєць здобув славу найхоробрішого бійця 3-го Окремого мотоциклетного полку, пройшовши з боями 6 тисяч кілометрів. І завжди він був попереду.

         Про один із епізодів на шляху до Перемоги ветеран розповів кореспондентам «Вісника Городищини»:

 – У жовтні 1944 року я отримав наказ штабу полку негайно розвідати  переправу через річку Мораву, що у Югославії. Взяв своїх мотоциклістів – і «пашов». Метрів за 200 – 300 до мосту був невеликий поворот, за яким дорога вже прострілювалась. Тоді ми кущами пробралися до берега. Спочатку по перилах хотів вилізти на місток, але де там – німці відкрили шквальний вогонь. Я  зразу з того містка звалився вниз. Потім разом з трьома солдатами трохи відійшли, перепливли річку і здолали опір ворога.  Тут десь взявся сапер не з нашого підрозділу – під’їхав на машині, вискочив на замінований лист, перерізав шнур і скинув вибухівку в воду. Потім мій заступник за моїм сигналом з протилежного берега переїхав з рештою мотоциклів (а там на колясках, як годиться ручні кулемети), і з наскоку, на ходу знищили обслугу дрібнокаліберної гармати, що знаходилась неподалік.

Цей випадок описується і в газеті «Труд», вирізку із якої ми знайшли в архівах ветерана: «

Спиридон Заяц лихим наскоком отбросил противника от моста, затем снял мины. В схватке он собственноручно уничтожил двух офицеров и восьмерых солдат».

 – Те, що я власноруч зняв міни – це вони приписали. А скількох німців знищив? Чимало, я їх тоді не рахував. За цей міст мене навіть представляли до звання Героя Радянського Союзу. Але командир полку заперечив: «Тільки після мене, – а поки що вистачить йому й ордена Олександра Невського».

Незабаром С.С. Заєць був удостоєний другого ордена О.Невського. Взвод під його командуванням у бою за угорське місто Петч відрізав і знищив сильне угрупування ворога. Як сказано у нагородному листі: «… В бою за місто Петч вправним обхідним маневром відрізав групу ворога в кількості 87 чоловік, що обороняли місто з південного  напрямку, і знищив її, чим сприяв  визволення міста Петч з найменшими втратами».

А це інша пам’ятка. Нічний, 100-кілометровий танковий десант по раптовому захваті м. Татарбунари. Не сподівались фашисти на таку зухвалість розвідників лейтенанта-мліївчанина. Раптовість вирішила звільнення міста без особливих боїв.

Ось, як пише про земляка-героя голова ради ветеранів 53-го окремого мотополку підполковник у відставці Анатолій Маркович Литман: «Свирид Степанович Заєць був гордістю полку. В ньому чудово узгоджувалися спокій і швидкість реакції, розумна гордість і командирська витримка, уміння вести за собою людей… Полк пройшов майже 6000 км., – і попереду – завжди рота старшого лейтенанта С.С.Зайця». Як доказ наведемо епізод із книги А.М. Литмана «6000 километров в боях и походах»: «Бой есть бой. Кто-то не поймет, что происходит, кому-то предстоит отличиться – стать героем дня. А будут и такие, для которых этот бой станет последним. Об этом напряженно думал комбат. Он водил в бой взвода и роты, но тогда они были в составе бригады, корпуса. Там рядом были старшие командиры. А теперь его отряд идет на самостоятельное задание. Он понимал – это первая большая операция в этом полку, в которой солдаты и офицеры оценят его как командира. Или он станет их признанным вожаком, или они усомнятся в нем. Лучше смерть, чем последнее. Конечно, в разведку пойдет взвод лейтенанта С.С.Заяц. Комбат к нему уже присмотрелся. В лейтенанте сочетались незаменимые качества – он был спокоен, немногословен, рассудителен, беспокоился за каждого солдата, знал его настроение, характер. С.С. Заяц окончил перед войной учительский институт и во всем чувствовался характер учителя».

Про нього пише в своїх книгах «Від Відня до Белграда» та «На південному фланзі» маршал артилерії В.Ф.Толубко.

А тепер до процитуємо статтю А. Літмана, яка була вміщена газеті «Колгоспні лани» за 9 травня 1978 року:

«Заступник міністра оборони СРСР генерал армії Толубко в своїй книзі «На південному фланзі» описують операцію, яка відбулася в жовтні 1944 року в Югославії. Треба було захопити міст через річку Велика Морава важливий об’єкт на шляху наступу частин 4-го гвардійського механізованого корпусу на Белград. Вони пишуть: «У складі першої групи перебувало шість відважних сміливців-розвідників: гвардії лейтенант Заєць, гвардії сержанти Мельников і Ховрун, гвардії рядові Єлисеєв, Черстов і Шедельман, а другу групу очолив полковий інженер, старший лейтенант Лисков.

Відважні воїни короткими перебіжками, повзком по розмитому дощами, зораному полю досягли мосту і тут же побачили бікфордів шнур, що горів. До вибуху залишалося лічені секунди. Кожна з них наближала сміливців, які вийшли до мосту, до смерті. Гітлерівці заховались і чекали вибуху. Старший лейтенант Лисков кинувся у воду і розірвав догоряючий шнур…Міст було врятовано…».

Лейтенант Заєць Свирид Степанович був командиром        взводу в 53-ому  окремому мотоциклетному Ізмаїльському Червонопрапорному ордена Суворова полку. Високий на зріст, ставний, мовчазний. Він був одним з найхоробріших офіцерів полку. Ніхто не здійснив більше нього бойових справ, ніхто не мав п’яти вищих бойових нагород. За захоплення моста через ріку Велика Морава він одержав орден Олександра Невського.

Загальновідомим лейтенант Заєць став з осені 1943 року, коли під час розвідок боєм його люди приносили цінні дані, неодноразово захоплювали «язиків»…

Влітку 1944 року під час Яссо-Кишинівської операції командир батальйону майор Бердников Ф.І. доручає лейтенанту Зайцю очолити танковий десант… Взвод осідлав чотири танки і помчав. Кулеметно-автоматним і гарматним вогнем він прокладав шлях для полку і першим ввірвався в Татарбунари. Хоробрість Зайця С.С. була відзначена орденом Вітчизняної війни першого ступеня. По шляхах України, Молдавії, Румунії, Болгарії, Югославії, Угорщини й Австрії пройшов його взвод.

Бойові операції лейтенанта Зайця С.С. вивчали в усіх підрозділах полку…»

         Всього ж, крім двох орденів О.Невського, Свирид Степанович Заєць нагороджений двома орденами Великої Вітчизняної війни І та ІІ ступенів, орденом Червоної зірки, бойовими медалями – це найбільша колекція нагород з його полку. Він також має 10 подяк Верховного Головнокомандуючого, інші нагороди і в кожної своя мітка, історія, подвиг.

Як тільки визволили рідне село Мліїв командування полку надіслало його матері листа: «Шановна Ксенія Романівна! Повідомляємо Вам радісну звістку про те, що Ваш син лейтенант Заєць С.С. за зразкове виконання завдання командування на фронті боротьби з фашистськими загарбниками нагороджений орденом Червоної Зірки. Вітаємо Вас з нагородженням сина і бажаємо здоров’я і сил на благо нашої Батьківщини. Гордимося Вашим       сином – хоробрим офіцером».

Командир 53-го окремого мотоциклетного полку майор Пєтухов.

(Архів МО СРСР ф.53 омцп, о. 246562, д. 4, л. 44)

В березні – квітні 1945-го на заході Угорщини і на кордоні Австрії знову відзначається підрозділ лейтенанта Зайця С.С., і його призначають командиром мотоциклетної роти та присвоюють йому звання старшого лейтенанта. Мліївець проявляє мужність в боях і за визволення Відня.

Вітчизняну війну закінчив наш земляк в столиці Австрії,                 м. Відні, на посаді помічника начальника штабу по розвідці 53-го окремого мотоциклетного Ізмаїльського Червонопрапорного ордена Суворова полку.

Після демобілізації, навчався в Уманському сільськогосподарському інституті і тривалий час працював агрономом, поки важка хвороба не змусила його залишити улюблену справу… Трудився, як всі. Його шанували люди: за труд, за чуйне, добре серце, за привітну вдачу. Про таких, як він, кажуть: чесний, порядний, справжня людина. І це справді так: з роду селянського, Свирид Степанович увібрав у собі все найкраще: селянську мудрість, людську доброту, наполегливість, працелюбність… Завжди покладався на себе, на свої вмілі, натруджені руки, які ніколи не мали спочинку. Таким його зробило життя – нелегке, непросте – навчило, що для щастя, достатку, для радості потрібно працювати і працювати. Захопився малюванням. Чимало створено картин про рідний край, його людей, відтворено копій відомих митців. А біля хати – сад. Про нього мріяв у воєнні роки, про нього, як і про фронтове життя розповідав ветеран учням, студентам, односельцям. Закликав всіх пильно берегти мир. В ньому запорука щасливого життя, весняного буйноцвіття Симиренкового краю, рідної Батьківщини, яку добре захищав  наш земляк С. С. Заєць.

За матеріалами краєзнавчих досліджень Мліївської ЗОШ №1


Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

58 thoughts on “СМІЛИВОГО КУЛЯ БОЇТЬСЯ, СМІЛИВОГО СМЕРТЬ НЕ БЕРЕ

 • Cheap Auto Insurance

  I wish to show my thanks to you just for bailing me out of this matter. After researching through the online world and seeing solutions that were not pleasant, I was thinking my entire life was over. Existing minus the answers to the issues you have resolved all through your entire posting is a crucial case, and the kind that would have badly damaged my career if I had not noticed your blog. Your capability and kindness in maneuvering the whole thing was very helpful. I’m not sure what I would have done if I had not come upon such a step like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks so much for the reliable and effective help. I won’t be reluctant to propose your web blog to anyone who requires assistance on this problem.

 • Insurance Companies

  Hey, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 • Home Service

  Thanks a bunch for sharing this with all people you actually understand what you are talking about! Bookmarked. Please additionally seek advice from my site =). We will have a hyperlink trade agreement among us!

 • Stock News

  What i don’t understood is actually how you’re no longer actually a lot more smartly-preferred than you might be now. You’re so intelligent. You realize therefore significantly with regards to this subject, made me for my part consider it from so many various angles. Its like women and men don’t seem to be interested until it¡¦s one thing to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs great. All the time handle it up!

 • Business News

  I have read a few excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you set to create the sort of great informative web site.

 • pedophile

  Good day! I simply wish to give you a big thumbs up for the great information you have right here on this post. I am coming back to your website for more soon.

 • Room Additions

  I really appreciate this post. I¡¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 • Remodel Kitchen

  Wow, amazing weblog structure! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The whole glance of your website is magnificent, let alone the content material!

 • Roofing

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 • Homeserve USA Reviews

  I do consider all the ideas you’ve presented on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for starters. Could you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 • Homeserve USA Customer Service

  Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & assist other customers like its aided me. Good job.

 • Home Service Club Warranty Reviews

  hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this website, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

 • Plumbing

  Hi my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include approximately all vital infos. I would like to look extra posts like this .

 • Home Warranty Companies

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really know what you are speaking about! Bookmarked. Please also visit my web site =). We can have a hyperlink exchange contract between us!

 • Auto Discount

  Generally I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice article.

 • Profitability

  My husband and i felt quite joyous Emmanuel could complete his survey through the entire precious recommendations he received out of your web page. It is now and again perplexing just to always be giving for free concepts that many men and women could have been trying to sell. Therefore we discover we’ve got the writer to give thanks to for this. The type of illustrations you have made, the simple web site menu, the friendships you aid to promote – it’s mostly great, and it’s letting our son in addition to our family do think this matter is awesome, which is wonderfully serious. Thanks for everything!

 • Profitability

  What i don’t realize is in reality how you are now not really a lot more neatly-preferred than you might be right now. You are so intelligent. You recognize thus considerably relating to this topic, produced me in my view consider it from numerous various angles. Its like women and men don’t seem to be interested except it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs outstanding. Always deal with it up!

 • What is Home Service

  As I website possessor I believe the content matter here is rattling fantastic , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 • Health Food

  fantastic put up, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You must proceed your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 • Health Tips

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!

 • Health Store

  certainly like your web-site but you have to test the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the reality nevertheless I will surely come back again.

 • Department Of Health

  I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 • Small Business

  Thanks , I have just been looking for info approximately this topic for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what about the conclusion? Are you positive in regards to the source?

 • Business News Articles

  Thanks for every one of your effort on this website. Kim really likes getting into investigation and it is easy to see why. We all hear all relating to the lively ways you provide both interesting and useful ideas through this blog and in addition recommend contribution from other ones about this content and my daughter is without question becoming educated a great deal. Take advantage of the rest of the year. Your carrying out a splendid job.

 • Career And Jobs

  I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Health Facts

  Howdy very nice web site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally¡KI am happy to seek out numerous helpful information here within the post, we’d like work out more techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • Health Store

  I just wanted to make a message in order to express gratitude to you for the splendid instructions you are sharing at this site. My particularly long internet research has at the end been recognized with extremely good insight to write about with my good friends. I ‘d mention that most of us site visitors actually are quite fortunate to live in a great site with very many lovely individuals with insightful pointers. I feel quite fortunate to have encountered the web pages and look forward to plenty of more fun minutes reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 • Department Of Health

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this subject for ages and yours is the best I have came upon till now. But, what concerning the bottom line? Are you sure in regards to the supply?

 • Health Tips

  Thank you for sharing excellent informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great web-site.

 • Plumbing

  I cling on to listening to the news talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

 • Home Service Meaning

  Howdy very cool blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also¡KI’m glad to seek out so many useful information right here in the post, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 • Homeserve Usa Reviews

  Somebody necessarily assist to make critically articles I’d state. That is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to make this actual put up incredible. Excellent task!

 • site web

  I just want to tell you that I am just new to blogging and site-building and seriously enjoyed you’re web site. Most likely I’m likely to bookmark your blog . You certainly come with impressive articles. Thanks a lot for sharing with us your blog site.

 • hogan outlet

  Thanks for each of your hard work on this web page. My daughter loves going through investigations and it is easy to see why. I know all of the lively tactic you render very important information via your web blog and in addition inspire response from other individuals on the issue then our princess is certainly studying a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You have been performing a stunning job.

 • kevin durant shoes

  I have to show some appreciation to the writer just for rescuing me from this particular incident. As a result of looking through the the net and obtaining basics which are not pleasant, I assumed my life was gone. Being alive without the solutions to the difficulties you’ve resolved through this short article is a critical case, as well as the kind which may have in a negative way affected my career if I had not come across your web blog. Your personal know-how and kindness in dealing with all the things was helpful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a point like this. I’m able to at this point relish my future. Thanks very much for this high quality and sensible guide. I won’t think twice to suggest the blog to any person who requires counselling on this topic.

 • nike air max 2017

  A lot of thanks for each of your effort on this site. Kim delights in getting into investigations and it is easy to understand why. We hear all of the dynamic means you provide advantageous strategies via your web blog and therefore encourage participation from visitors on that situation so our own daughter is certainly becoming educated a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. You’re the one doing a first class job.

 • adidas ultra boost

  Needed to post you this bit of remark so as to thank you so much again for these magnificent solutions you have documented in this article. It is certainly tremendously generous with people like you to give easily what a few individuals would’ve offered as an e book to end up making some cash for themselves, certainly considering that you could have tried it in case you decided. The advice also served to provide a great way to be sure that other people online have the same interest just as my personal own to know a whole lot more when it comes to this matter. I am sure there are several more pleasurable sessions ahead for individuals that see your blog.

 • birkin bag

  I’m also writing to let you know of the incredible experience my princess undergone viewing yuor web blog. She came to find plenty of things, not to mention how it is like to have an incredible teaching character to have the mediocre ones clearly master various complicated matters. You truly surpassed my expectations. Thanks for giving such helpful, trustworthy, edifying and fun tips about this topic to Lizeth.

 • スーパーコピーボッテガ ヴェネタ

  Howdy! This post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will send this information to him. Fairly certain he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 • ブランドコピー代引き国内

  Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and terrific design.

 • Meg Eldib

  I just like the helpful information you supply on your articles. I will bookmark your blog and test again here regularly. I am rather certain I will be informed a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 • yeezy boost

  I wanted to compose a small note so as to thank you for the splendid solutions you are placing here. My time-consuming internet search has now been paid with reasonable knowledge to talk about with my company. I would declare that we visitors are really lucky to exist in a magnificent website with many wonderful individuals with helpful tactics. I feel very privileged to have used your entire web page and look forward to so many more enjoyable moments reading here. Thanks again for everything.

 • huarache shoes

  I抎 need to verify with you here. Which isn’t something I usually do! I enjoy studying a post that can make people think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 • Mai Peeks

  Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read through content from other writers and practice a little something from their web sites.

 • adidas yeezy boost

  I am also commenting to let you understand what a really good discovery my wife’s princess gained reading your webblog. She came to understand plenty of details, most notably how it is like to possess an awesome helping style to make many others with ease learn specific specialized topics. You truly did more than our own expectations. Thanks for supplying the productive, safe, revealing and in addition unique tips on your topic to Ethel.

 • links of london sale

  I have to convey my passion for your kind-heartedness in support of those individuals that really need guidance on that situation. Your special commitment to passing the message around had become particularly interesting and has constantly enabled those like me to achieve their goals. Your amazing useful tutorial means a lot to me and especially to my colleagues. Thank you; from everyone of us.