ЗАКАРПАТТЯ У СКЛАДІ ЧЕХОСЛОВАЧЧИНИ (Історія України, 10 клас)


З ПРОМОВИ ДЕПУТАТА ВІД ЗАКАРПАТТЯ І.МОНДОКА В ПАЛАТІ ДЕПУТАТІВ ЧЕХОСЛОВАЧЧИНИ ПРО ПОЛІТИКУ УРЯДУ НА ЗАКАРПАТТІ (2 ЖОВТНЯ 1926 Р.)

 «Скандал, який стався останніми днями в Ужгороді, коли державний цензор конфіскував саме слова «українець», «український», «український народ», «Закарпатська Україна», не можна прирівняти навіть до того відомого всьому світу царського указу…

Це наслідки тої бандитської політики, яку проводить буржуазний уряд відносно українського народу…

А урядовий чехословацький цензор конфіскує, робить своє. Забороняє 600 тис. громадян називати себе іменем свого народу. Це є злочин, якого не виправдає ніякий закон. Доходить до такого абсурду, що… у селах, де немає жодної чеської дитини, закладають чеські школи. В 1920 р. була тільки в Ужгороді одна чеська школа..,, а в 1926 р. — 54, не рахуючи середніх та торгівельних шкіл.

До того треба додати, що в більш як третині народних шкіл учителі чехи…

Цілі години довелося б говорити про зловживання і сваволю поодиноких урядовців…

В Севлюському судовому окрузі заарештовують без найменших причин людей і гонять їх потім на роботу До поодиноких урядовців без ніяких харчів, а по закінченню роботи без ніяких протоколів пускають додому.

Відомі на ціле Закарпаття лови, де жандарми, сотнями гонять людей на гони і так без ніякої зарплати примушують їх гонити на втіху панів і присутніх урядників звірину.»

Джерело: «Хрестоматія з новітньої історії України (1917-1945 рр).

Запитання до документу:

  1. Визначте ознаки національного та соціального гноблення українців у складі Чехословаччини.

  2. До якого царського указу прирівнює національну політику в Закарпатті промовець?

  3. Чи відповідала така політика обіцянкам автономії?


307 thoughts on “ЗАКАРПАТТЯ У СКЛАДІ ЧЕХОСЛОВАЧЧИНИ (Історія України, 10 клас)

  • Business Administration

    Wonderful paintings! This is the kind of info that are supposed to be shared across the web. Disgrace on the search engines for no longer positioning this put up higher! Come on over and discuss with my web site . Thank you =)

Коментування заборонено