ЯКІСНЕ НАСІННЯ ОБИРАЙ – ГАРНИЙ УРОЖАЙ ЗБИРАЙ


ЯКІСНЕ НАСІННЯ ОБИРАЙ – ГАРНИЙ УРОЖАЙ ЗБИРАЙ

(Учнівський проект-дослідження Короп Анастасії, проведений в рамках

Всеукраїнського конкурсу «Молодь тестує якість»)

ОБГРУНТУВАННЯ ВИБОРУ ТЕМИ

Українці – землеробська нація. Навесні, як тільки починає пригрівати весняне сонечко більшість сільських родин садять розсаду різних овочевих культур. Дехто цю розсаду купує, однак більшість господарів ще у січні-лютому закладають розсадники в домашніх умовах. Здавна у народі говорять: «Що посієш, те й пожнеш». Ці слова застосовуються не лише до моральної оцінки справ. Керуючись ними більшість господарів дбає про оновлення сортового складу своєї городини, тому щороку намагаються купити насіння нових сортів овочів.

Однією із найпопулярніших сільськогосподарських культур є томат. Його справедливо можна назвати королем українського столу. Здавна відомі високі смакові якості та корисність томатів для організму людини, тому без них не обходиться жоден літній салат, консервування томатів на зиму – одне із найголовніших завдань кожної господині влітку та восени.

Намагаючись оновити сортимент, більшість людей купують насіння томатів в магазинах. У наш час існує багато виробників, які пропонують різноманітні сорти цієї культури. Купити їх можна будь-де: на ринку, у спеціалізованому магазині, навіть у сільських маркетах. Витрати на насіння забирають досить велику частку сімейного бюджету навесні, а часто-густо те, що посіяли, не дає сходів. Тому я вирішила перевірити наскільки якісне насіння пропонують нам виробники.

МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ РОБОТИ – використовуючи традиційні народні методи дослідити якість насіння різних виробників та визначити кращого виробника насіння томатів.

ЕТАПИ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

Перший етап – «Вибір об’єктів дослідження»

         На цьому етапі я відвідала місцеві маркети та шляхом вивчення асортименту насіння визначила виробників насіння, товар яких найчастіше представлений на місцевому ринку насіння томатів. Оскільки метою дослідження не є сортовивчення, то при тестуванні насіння томатів сорти до уваги не бралися, а досліджувався сам факт схожості (проростання).

Результат першого етапу

         Найпоширенішими, що представлені на місцевому ринку насіння томатів, виявлено виробників «ВАССМА», «Елітсортнасіння», ТМ «Семена Украины», ТМ «Яскрава».

         Для проведення тестування придбано насіння томатів «Руслан» (ВАССМА) – 1 грн/ 0,2 г, «Фатіма» («Елітсортнасіння») – 2 грн/0,1 г, «Баллада» (ТМ «Семена Украины») – 1 грн/0,2 г, «Найранніший» (ТМ «Яскрава») – 1грн/0,75 г. 

         Шкалою оцінювання моїх «конкурсантів» я обрала шкалу від 1 до 4 балів, оскільки об’єктів тестування придбано 4.

Другий етап – «Зустрічаємо за етикеткою»

На цьому етапі проводилося дослідження якості та повноти інформації на етикетці. Відповідно до результатів проводилося ранжування виробників від 1до 4 балів.

Табл.1

Якість упаковки томатів

Назва насіння томатів

Характеристика та зауваження

Оцінка

1

 «Руслан» (ВАССМА) 

Загальна інформація: виробник, його адреса, характеристика сорту, вага, термін придатності, штрих код, номер посвідчення про якість, посівний календар, номер партії, фасувальник, рекомендації щодо висаджування, відповідність ДСТУ 2240-93.

Додаткові переваги: інформація двомовна, присутнє екомаркування, реклама засобів захисту від фітофторозу (інформація актуальна для цієї культури), що відсутнє на інших упаковках.

Зауваження: відсутні рекомендації щодо обеззараження насіння та вибору місця висадки розсади для отримання кращих результатів, не вказані умови зберігання.

3

2

«Фатіма» («Елітсортнасіння»)

Загальна інформація: виробник, його адреса, характеристика сорту, вага, термін придатності, штрих код, номер партії, фасувальник, посівний календар, вказівка на державний стандарт ДСТУ 2240-93.

Додаткові переваги: інформація двомовна, рекомендації щодо обеззараження та оптимальних умов вирощування, вказівка на розфасовку згідно СОУ 01. 1-37-229:2005, додаткова упаковка (дозволяє уточнити вагу),

кілька адрес місць продажу у м. Києві.

Зауважень не вказані умови зберігання.

4

3

«Баллада»

 (ТМ «Семена Украины»)

Загальна інформація: виробник, його адреса, характеристика сорту, вага, термін придатності, штрих код, номер партії,  посівний календар.

Додаткові переваги: інформація двомовна, вказані умови зберігання, подяка покупцеві за покупку.

Зауваження відсутні вказівки на відповідність державним стандартам та рекомендації щодо обеззараження насіння та вибору місця висадки розсади для отримання кращих результатів.

1

4

«Найранніший» (ТМ «Яскрава»)

Загальна інформація: чітко вказаний виробник, його адреса, характеристика сорту, посівний календар, рекомендації щодо використання, штрих-код, вага, номер посвідчення про якість, термін придатності.

Додаткова інформація:  вказані сприятливі умови та норми посіву в парниках та відкритому ґрунті.

Зауваження: відсутність знаки відповідності державним стандартам України.

2

Результат другого етапу

діаграма

Третій етап «Візуально-розрахунковий»

На цьому етапі я дослідила якість насіння за його зовнішнім виглядом. Оскільки зважування таких малих показників ваги як у наших об’єктів викликало труднощі, то оцінку якості насіння за зовнішніми ознаками проводилася шляхом кількісного співвідношення здорового (чисте, правильних форми та кольору) нездорового насіння, визначення наявності сміття та інших частин, що впливають на збільшення ваги. У разі виявлення сторонніх елементів – віднімається 0, 5 бала

Табл. 2

Зовнішній вигляд насіння

Назва насіння томатів

Кількість насіння в пакетику

Інший вміст

Всього

Здорове

Нездорове

1

«Руслан» (ВАССМА) 

66

52

14

2

«Фатіма» («Елітсортнасіння»)

38

30

8

3

«Баллада»

(ТМ «Семена Украины»)

77

77

0

Досить велика грудочка, що може додати ваги пакетику

4

«Найранніший» (ТМ «Яскрава»)

60

44

16

Насіння погано очищене від висохлої шкірки томатів-насінників, що може додавати вагу

Результат третього етапу

Рейтинг якості насіння за зовнішнім виглядом

 

 

Четвертий етап – «Дослідно-експериментальний»

         На цьому етапі я досліджувала якість насіння двома способами:

  • спосіб «Народний» – доведено, що при замочуванні насіння у соляному розчині пусте (несхоже) насіння спливає догори, а повне (схоже) осідає. Для досліду я приготувала соляний розчин і замочила у ньому насіння на 45 хв.

Результати способу «Народного» перевірки якості насіння:

1. Під час досліду із 77 насінин сорту «Балада» ТМ «Семена Украины» спливло 21 (несхоже – 27%), а осіли на дно 56 (схоже – 73%) насінин. На діаграмі зображено співвідношення якісного та неякісного насіння.                                                    

Оцінка – 2 бали

2. Під час досліду із 38 насінин сорту «Фатіма» виробника «Елітсортнасіння» спливло неякісних 6 (15%), а осіли 32 (85%) насінин. Це співвідношення ілюструє діаграма.

Оцінка – 4 бали

3. Під час досліду із 60 насінин сорту «Найранніший» ТМ «Яскрава» спливло 14 (23%) насінин, а осіло 46 (76%) насінин. Діаграма ілюструє це співвідношення.

Оцінка – 3 бали

4. Діаграма показує, що під час досліду із 66 насінин сорту «Руслан» виробника «ВАССМА» осіло якісних 43 (66%), а спливло 23 (34%) неякісних насінин.

Оцінка – 1 бал

  • спосіб «Найточніший» – досліджуване насіння томатів було поділене за результатами 1 досліду на 8 частин (схоже і несхоже) та висіяне для отримання розсади. Протягом досліду виявилося, що визначене як якісне (те, що осіло на дно у соляному розчині) насіння зійшло на 100%, а визначене як неякісне (те, що спливло у соляному розчині) зовсім не зійшло. Це підтвердило результати досліду «Народного».

Результат четвертого етапу

         Рейтинг виробника-переможця складено за показниками якісного насіння, що я отримала і перевірила під час замочування і пророщування насіння.

рейтинг

Четвертий етап – «Підсумковий»

         За результатами трьох етапів тестування я склала таблицю результатів перевірки, за якою і визначаю виробника-переможця

Табл. 3

Результати тестування насіння томатів різних виробників

Назва насіння томатів

Етапи тестування

Загальний бал

Зустрічаємо за етикеткою

Візуально-розрахунковий

Дослідно-

експеримент.

1

«Руслан» (ВАССМА) 

3

3

1

7

2

«Фатіма»

(«Елітсортнасіння»)

4

3

4

11

3

«Баллада»

(ТМ «Семена Украины»)

1

3,5

2

6,5

4

«Найранніший»

 (ТМ «Яскрава»)

2

1,5

3

6,5

ще рейтинг

ПІДСУМОК

         Таким чином, за результатами тестування упаковки, зовнішнього вигляду вмісту упаковки та якості насіння найкращим виявився товар фірми «Елітсортнасіння». У моєму досліді виявилося, що співвідношення ціна-якість у цілому дотримане, оскільки насіння томатів «Фатіма» виробника «Елітсортнасіння» виявилося найдорожчим, але і найкращим. Однак у випадку ТМ «Семена Украины» та ТМ «Яскрава» видно, що більш дорожче насіння  першого виробника таке ж за якістю, як і дешевше насіння ТМ «Яскрава».

         У цілому ж лідерство виробника «Елітсортнасіння» було помітним вже на етапі дослідження якості та способу упакування, чистоти вмісту пакетика з насінням. Експериментальна частина тестування підтвердила вищу якість товару фірми «Елітсортнасіння».

         Дослідження показало, що виробникам варто прислухатися до таких порад:

  • краще враховувати запити покупців щодо інформації на упаковці;

  • більш ретельно стежити за чистотою посівного матеріалу, тому що насіння є досить дорогим. Випадки із сміттям в упаковках ТМ «Яскрава» та ТМ «Семена Украины» показали, що в обох випадках я купила не лише насіння, а й сміття (з нього томати не ростуть);

  • всім без винятку виробниками варто удосконалювати механізм відбору насіння, оскільки у жодного із виробників не виявилося 100% проростання насіння, тобто у всіх випадках мною було заплачено частину грошей даремно.

Споживачам я порадила б бути уважними при виборі насіння і довіряти перевіреним виробникам, тоді копітка праця на присадибній ділянці буде приносити лише радість від результатів. У моєму випадку я впевнена, що яскраві жовті та червоні томати будуть радувати мене і мою родину.