ЦИТАТНИК ВІД А ДО Я (Історія України: Ї – Т)


Історія України від найдавніших часів у цитатах і крилатих виразах. Матеріал розміщено в алфавітному порядку за першою літерою цитати. Є ілюстрації та необхідні посилання.

 

«КАМ’ЯНІ БАБИ» – половецькі кам’яні скульптури, які ставили половці в ХІ – першій третині ХІІІ ст. на своїх курганах на знак пошани до предків.

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.101

«МЕРТВІ БО СОРОМУ НЕ ІМУТЬ» – слова сказані Святославом перед вирішальною битвою з хозарами в 968 р. Повний текст цитати: «…Нам нікуди дітися, хочемо ми чи не хочемо – маємо битися. Так не зганьбимо ж Землі Руської, а ляжемо костьми, «мертві бо сорому не імуть». Якщо ж побіжимо – ганьба нам буде. Так не побіжимо ж, але станемо міцно, а я піду поперед вас: якщо моя голова ляже, то об соїх самі подбайте»

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С. 42.

«НЕ БУВАЛО ЩЕ В РУСЬКІЙ ЗЕМЛІ НІ ЗА НАШИХ ДІДІВ, ні за наших батьків такого лиха. Підіть, щоб поправити те все лихо, що натворилося. Бо як цього не поправимо, то настане в нас ще гірше лихо й почне заколювати брат брата й погибне наша земля, а наші вороги половці прийдуть і візьмуть її» – слова Володимира Мономаха (1053 – 1125 рр.) з вимогою кари для одного із учасників Любецького з’їзду Давида Ігоровча за те, що він порушив клятву і осліпив князя Василька Ростиславича.

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.101

«НЕ ХОЧУ РОЗЗУВАТИ РОБИЧИЧА!» – відповідь полоцької княжни Рогніди на сватання Володимира Великого. Володимир сватався до Рогніди з метою здобуття підтримки полоцького князя Рогволда у боротьбі за великокняжий стіл у Києві. Але горда княжна вважала негідним одружуватися із сином князя Святослава і ключниці Малуші, яка служила у княгині Ольги. Однак Володимир взяв її за дружину силою і від цього шлюбу народилося шестеро дітей (попри те, що Рогніда Гореслава ненавиділа чоловіка) – Ізяслав, Ярослав, Всеволод, Мстислав, Предслава та Премислава. Згодом  після хрещення Володимира і одруження його з візантійською принцесою Анною Рогніда повернулася до Полоцька, де постриглася в черниці під іменем Анастасії.

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.62

«…ОСЬ  ДОРУЧАЮ ЗАСТУПИТИ МЕНЕ на столі моєму в Києві старшому сину моєму і братові вашому Ізяславу, слухайтесь його так само, як слухались мене, хай він замінить вам мене…» – слова із заповіту Ярослава Мудрого, котрий призначив своїм наступником  на престолі старшого сина Ізяслава у 1054 р. Ізяслав правив у Києві у складі тріумвірату Ярославичів (1054 – 1073 рр.), згодом був вигнаний Святославом Ярославичем, а потім відновив свою владу в Києві і правив протягом 1076 – 1078 рр.

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.102

«…ПЕРЕБИВ 70 ЧОЛОВІК КИЯН, що звільнили Всеслава з в’язниці, а інших осліпив, ще інших умертвив, не розслідувавши справи» – мова йде про придушення князем Ізяславом Ярославичем повстання киян 1068 р. Після вигнання він навесні 1069 р. разом із із польським королем Болеславом ІІ Сміливим рушив на Київ. Кияни організували ополчення на чолі з Всеславом Полоцьким, однак той утік. А до Києва прибув син Ізяслава Мстислав і жорстоко розправився із повстанцями.

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.102

«…ПРИЙШЛИ ІНОПЛЕМІННИКИ НА РУСЬКУ ЗЕМЛЮ, ПОЛОВЦІВ безліч, Ізяслав же, Святослав і Всеволод вийшли їм назустріч на Альту (річку)…» – мова йде про першу битву руських князів із половцями на річці Альта 1068 р. на Переяславщині.  На жаль, Ярославичі битву програли.

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.101

«ПОНАД УСЕ МАЙТЕ СТРАХ БОЖИЙ. Не лінуйтеся, не покладайтеся на бояр і воєвод, а самі доглядайте за всім. ШАНУЙТЕ старого чоловіка як батька, а молодого як брата. Будьте справедливими суддями, присяги не ламайте. Гостей і послів частуйте, як не дарунками, то напоями »та наїдками, бо вони несуть по чужих землях добру й злу славу. Не забувайте того, що знаєте. А чого не знаєте – научайтеся» – слова із заповіту Володимира Мономаха, який помер  у 1125 році у віці 72 років, залишивши своє знамените «Повчання дітям».

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.112

«ПОЩО МИ ГУБИМО РУСЬКУ ЗЕМЛЮ, САМІ ПРОТИ СЕБЕ ЗВАДУ МАЮЧИ? А половці землю нашу розносять і раді є, що межи нами війна донині… ВІДТЕПЕР З’ЄДНАЙМОСЯ В ОДНЕ СЕРЦЕ І ОБЕРЕЖІМО РУСЬКУЮ ЗЕМЛЮ. КОЖЕН ХАЙ ДЕРЖИТЬ ОТЧИНУ СВОЮ… А ЯКЩО ВІДТЕПЕР ХТО НА КОГО ВСТАНЕ, ТО ПРОТИ ТОГО БУДЕМО МИ ВСІ І ЧЕСНИЙ ХРЕСТ» – уривки із домовленості учасників Любецького з’їзду князів 1097 р. З’їзд було скликано  з метою припинення князівських усобиць перед лицем половецької загрози і закріпив поділ Русі-України на уділи, які закріплювалися за певними гілками династії Рюриковичів. Однак зупинити князівські усобиці не вдалося.

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.104

 «РОЗЧИЩАЙТЕ ШЛЯХИ І МОСТІТЬ МОСТИ» – наказ, який віддав князь Володимир Великий під час підготовки до походу проти Ярослава (княжив у Новгороді), який відмовився платити данину батькові. Однак під час підготовки до походу в 1015 р. Володимир несподівано помер. (с. 61-62)

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.61-62.

«…РУШИЛИ НА ГОРУ (до Горішнього міста) з віча… і розділились навпіл: половина їх подалася до в’язниці, а половина їх пішла по мосту, ці й прийшли на княжий двір. Ізяслав у той час мав раду з дружиною своєю…» – мова про повстання киян проти Ізяслава Ярославича, що відмовив їм у організації походу проти половців після поразки на Альті. Повсталі 15 серпня 1068 р. посадили князем у Києві Всеслава Полоцького, а Ізяслав утік до Польщі. Невдовзі Ізяслав повернувся до Києва.

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.102

«САМОВЛАДЕЦЬ РУСЬКОЇ ЗЕМЛІ» – назва Ярослава Мудрого, дана йому літописцем Нестором після смерті князя Мстислава, що правив у Чернігові після перемоги над Ярославом у Лиственській битві 1036 р. (с. 69)

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.69.

«ТАК БУДЕ І З ВАШИМ КОНСТАНТИНОПОЛЕМ» – повідомлення Володимира Великого візантійському імператору Василію ІІ після захоплення князем Херсонесу (Корсуня) в Криму. Відомо, що візантійський імператор пообіцяв свою сестру Анну в дружини Володимирові в обмін на військову допомогу в придушенні бунту в Малій Азії. Однак шлюб постійно відстрочували, тоді Володимир пригрозив імператору цими словами після взяття Херсонеса. Наляканий імператор негайно відрядив Анну до Володимира.

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.61

«ТЕСТЬ ЄВРОПИ» – прізвисько Ярослава Мудрого, який провадив шлюбну дипломатію і мав широкі династичні зв’язки з багатьма країнами Європи. Наприклад, його доньки біли заміжні за європейськими монаршими особами: Анна – Генріх І (Франція), Єлизавета – Гаральд Сміливий (Норвегія), Анастасія – Андрій (Угорщина)

Свідерський Ю.Ю.,Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю.Історія України:   Підруч. для 7 класу. – К.: Грамота, 2007. – С.75


322 thoughts on “ЦИТАТНИК ВІД А ДО Я (Історія України: Ї – Т)

  • Service Business

    I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

Коментування заборонено